Až milion lidí v Česku kouří elektronické cigarety a drtivá většina z nich preferuje vapování ochucených liquidů. Ministerstvo zdravotnictví ale přišlo nečekaně s návrhem vyhlášky, která by měla změnit nejen vzhled e-cigaret, ale hlavně by měla zakázat právě veškeré příchutě a sladidla. Uživatelé by tak mohli sáhnout pouze po tabákové příchuti. Varovným voláním je fakt, že proti návrhu se důrazně staví nejen prodejci, ale také adiktologové a odborníci na drogovou problematiku. Pojďme se i my podívat na to, proč se tento krok jeví jako absolutně nevhodný.
O regulaci e-cigaret v České republice se už nějakou dobu mluví, ale původně se hovořilo hlavně o tom, aby nebyly dostupné a tolik lákavé pro děti a mladistvé. Až v srpnu se ale ukázalo, že Ministerstvo zdravotnictví připravuje potichu a dost nečekaně zákaz všech ochucených liquidů (s výjimkou tabákové příchuti). Proti těmto návrhům se ale velmi rychle strhává vlna kritiky, která zaznívá ze stran podnikatelů, zákazníků, ale taky odborníků.
Co říkají odborníci a adiktologové?
V prvé řadě je nutné říct, že kouření elektronických cigaret se jeví jako zdravější než kouření klasických cigaret. Kouř z klasické cigarety je plný škodlivých a jedovatých látek vznikajících spalováním, za všechny uveďme dehet, olovo nebo třeba oxid uhelnatý. E-cigarety tyto látky neobsahují, jejich nejjedovatější složkou jsou nitrosaminy, které jsou ale v dýmu z e-cigaret ve stopovém množství. Při vapování lze také navíc regulovat množství vdechnutého nikotinu.
Až 96% uživatelů e-cigaret sahá po zmíněných ovocných aromatech liquidů, které by vyhláška mohla zcela zakázat. Adiktologové upozorňují, že takovýto krok povede v podstatě k tomu, že se lidé pomalu začnou vracet k běžným cigaretám, což s sebou nese i větší zdravotní rizika.
Přesvědčivé argumenty uváděl pro článek na idnes.cz epidemiolog a expert na drogovou problematiku Viktor Mravčík, který je také vědeckým poradcem národního protidrogového koordinátora. “Pokud by všichni kuřáci přešli na vapování, umíralo by v ČR v horizontu deseti až třiceti let ročně ne 15 tisíc, ale jen cca 300 lidí na nikotin. Alternativy mají prostě obrovský veřejnozdravotní a ekonomický potenciál. Bránit alternativním výrobkům je podobné, jako bránit antibiotikům nebo vakcínám s argumentací, že lidé by se měli s infekcemi vypořádat přirozenou imunitou,” vysvětlil Mravčík.
Likvidační stav pro prodejce
Proti nové verzi vyhlášky už samozřejmě vznikla petice, která velmi dobře vystihuje, proč by by prodejci, ale i běžní občané neměli s tímto přístupem souhlasit. Hned na úvod zmiňuje, že se v podstatě jedná o faktický zákaz vapingu, pokud se z prodeje stáhnou veškeré příchutě.
A tímto způsobem zvolený zákaz podle petice přináší 5 hlavních problémů:
- Přinese vážná zdravotní rizika mnoha občanům, kteří se mohou vrátit ke kouření ( o nižší zdravotní závažnosti e-cigaret píšeme výše)
- Je v rozporu se schválenou vládní a národní politikou v oblasti závislostí
- Vytvoří masivní černý trh a nelegální výrobu v ČR
- Znevěrohodní předvídatelnost podnikatelského prostředí a sníží daňové výnosy.
- Je zaměřen výlučně na vaping, aniž by jakkoliv řešil problematiku kouření. Ročně zemře na nemoci spojené s kouřením přes 16 000 občanů ČR
V mnohém se s peticí shoduje vedoucí Centra pro závislé na tabáku při 1. lékařské fakultě UK a Všeobecné fakultní nemocnici Praha Eva Králíková. „Návrh působí dojmem, že jej psali výrobci cigaret a zahřívaného tabáku, pro něž jsou e-cigarety konkurencí. Ze zkušeností víme, že zákazy nefungují, vedou k černému trhu, nestandardním výrobkům a kriminalitě,” zdůraznila Králíková v zmíněném článku pro idnes.cz.
O silném tabákovém lobby hovoří také zakladatel petice proti vyhlášce. Prodejci také zdůrazňují, že s nimi nebyl návrh novely vyhlášky jakkoliv konzultován. Ministerstvo zase argumentuje tím, že mezi “vapujícími” se objevuje stále více dětí, které tak, bohužel, získávají první základy pozdější závislosti na nikotinu. Právě proto se také vláda začala novelizací zabírat. Adiktologové ale opakovaně zdůrazňují, že zákazy jsou slepou uličkou, a dopad zákazu ochucených liquidů může být opravdu velký.
O čem všem vlastně vyhláška hovoří?
Pojďme se na omezení vapingu v Česku podívat ještě přímo do oné vyhlášky č. 37/2017 Sb., o elektronických cigaretách, náhradních náplních do nich a bylinných výrobcích určených ke kouření.
Velké změny najdeme hlavně ve třetím paragrafu, který výslovně říká, že tekuté náplně do elektronických cigaret a bylinné výrobky určené ke kouření nesmí obsahovat “sladidla, cukry, vanilin, vanilku, ovoce, koření, byliny, mentol, cukrovinky nebo jiné složky vytvářející nebo podílející se na vytvoření sladké vůně nebo příchutě”. Zmíněný je také zákaz obsahu vitamínů, minerálních látek či kanabinoidů nebo složek usnadňujících vdechování nebo příjem nikotinu, alkaloidů nikotinu nebo nikotinové soli. Plné znění už hledejte přímo v návrhu vyhlášky.
Co si o tom všem myslet?
Když se do problematiky ponoříme hlouběji, zjistíme, že kolem novelizace vyhlášky visí mnohé otazníky. Celá problematika je zcela vytržená z kontextu a kritizují ji dokonce sami odborníci na adiktologii. Jistě stojí za to upravit zákony tak, aby se nebezpečné výrobky nedostávaly do rukou dětem, ale moc dobře také víme, že podobné represivní kroky jsou většinou cestou špatným směrem. Doufejme tedy, že vyhláška v této podobě přijata nebude a Ministerstvo zdravotnictví se pustí nějakou smysluplnější cestou.
Společnost Cbweed
Psal se rok 2017, když parta devíti kamarádů žijících v okolí italského města Forlì dostala společný nápad. Každý odborníkem na jinou oblast, ale všechny spojovalo jedno: vášeň pro konopí a nekonečné možnosti využití této úžasné rostliny.