Konopí vždy bylo rostlinou, která silně zasahovala do některých duchovních a náboženských tradic. Mnohé kultury jej považují za posvátné, jeho užívání vnímají jako pomyslnou bránu do vyšších dimenzí, a často se proto pojí s důležitými náboženskými obřady. Neplatí to ale všude a jiné kultury a víry naopak užívání konopí odsuzují, v některých případech dokonce demonizují. Nelze jednoznačně říct, proč tomu tak je, ale možná nám více odhalí analýza vztahu jednotlivých velkých náboženství k této jedinečné rostlině.
Jak vzniklo propojení konopí a obřadů?
Lidstvo vždy mělo sklon k obřadům a rituálům, často se při nich používaly různé mystické předměty a vykuřovadla, jako známe myrhu, palo santo či kadidlo. Velmi pravděpodobně se podobným způsobem využívaly i rostliny konopí. Zapálené sušené rostliny nicméně vypouštěly dým s vysokým obsahem THC a CBD, šamani, svatí muži a duchovní vůdci tak pravděpodobně díky vdechování prožívali různé mystické zkušenosti a začali si rostliny více všímat.
Časem ji prohlásili za posvátnou rostlinu, která nás propojuje s bohy, přírodou či jakýmikoli jinými mystickými substancemi. O konopí můžeme najít zmínky v mnohých původních textech nejvýznamnějších světových náboženstvích, například buddhismu, taoismu, šintoismu, súfismu a dokonce i křesťanství. Využívání konopí k náboženským účelům můžeme vysledovat i v ústně předávaných náboženských tradicích v Africe či u kmenů v Jižní Americe. O mnohém napovídá také skutečnost, že konopí bylo jednou z vůbec prvních domestikovaných rostlin.
Konopí ve starém zákoně
Lidé západního světa se často tážou po souvislosti konopí a křesťanstvých tradic. Teorií je mnoho, některé souvislost vylučují, jiné naopak hovoří o opaku. Zajímavá je myšlenky antropoložky Susan Benet, která se zabývala výzkumem židovských a polských náboženských tradic a v roce 1936 uvádí ve svém výzkumu tezi, že první překlady Starého zákona z hebrejštiny do řečtiny byly značně zkreslené a hebrejská slova „kaneh“, „kaneh ha-tob“ a „kaneh-bosem“ odkazující na výrobu posvátných olejů ve skutečnosti odkazují spíša na rostliny konopí. Je to sice hlavně lingvistická otázka, ale přece jen otevírá nové hypotézy.
Duchovní užití konopí v hinduismu a taoismu
Asi nejznámější je využívání konopí v náboženských obřadech v některých východních tradicích. V hinduistických posvátných textech Védách nalezneme konopí mezi pěti posvátnými rostlinami, které byly lidem darovány bohy ze soucitu. Indie je dodnes místem, kde svatí muži běžně kouří konopí v chrámech i mimo ně. Běžnému člověku nicméně konzumace povolená není.
Taoismus pocházející z Číny je založen na tzv. Lao Tzu, filozofii, která zdůrazňuje, že musíme dělat to, co je přirozené a následovat kosmickou sílu Tao proudící všemi živými bytostmi a udržující vesmír v rovnováze. Od 4. století mnoho taoistických textů zmiňuje použití konopí v rituálních kadidelnicích, halucinogenní výpary pak podporovaly duchovní prožitek.
Rastafariánství: moderní náboženské hnutí a konopí
Na tradici svatých mužů v Indii možná lehce navazuje rastafariánství zrozené ve 30. letech 20. století, a to díky jamajskému kazateli Leonardu Howellovi, který uctíval etiopského císaře Haile Selassieho I. jako reinkarnaci Ježíše Krista a označuje Afričany za vyvolené národy a v Etiopii zemi zaslíbenou.
Rastafariánství je úzce spjato s konopím, ale ani rastafariáni ve skutečnosti neschvalují užívání konopí jen pro potěšení, a dokonce odsuzují užívání jiných látek, jako je tabák, kofein, alkohol nebo tvrdé drogy. Konopí vnímají jako bylinu moudrosti a konzumují ji jen při náboženském rituálu zvaném “reasoning sessions“ (uvažování, rozjímání) připomínající skupinovou meditaci.
Jak tedy konopí ovlivňuje víru, meditaci a duchovní rituály?
Odpovědět na tuhle otázku není snadné. V mnohých náboženských tradicích se úcta k marihuaně drží dodnes, jiné kultury se k ní staví velmi odmítavě. Chtělo by se říct, že v náboženských tradicích, které jsou ve větší provázanosti s přírodou a světem kolem nás, je vnímání konopí pozitivnější, ale ani to není stoprocentní tvrzení. Ať už si nakonec budeme myslet cokoliv, je zřejmé, že není náhodou, že se konopí stalo posvátnou rostlinou na nějaký čas prakticky ve všech koutech světa. Něco na něm asi bude!
Společnost Cbweed
Psal se rok 2017, když parta devíti kamarádů žijících v okolí italského města Forlì dostala společný nápad. Každý odborníkem na jinou oblast, ale všechny spojovalo jedno: vášeň pro konopí a nekonečné možnosti využití této úžasné rostliny.