Samopěstování konopí v ČR? Schvalování je na dobré cestě, úplná legalizace ale nehrozí
Pokud jste doufali, že česká vláda půjde ve stopách té německé co se legalizace konopí týče, budete pravděpodobně zklamaní. Změna zákonů v podobném rozsahu se u nás konat nebude, nicméně pravidla se pravděpodobně přece jen trochu zmírní a dočkáme se možnosti vypěstovat si doma legálně až tři rostliny konopí a uchovávat až šest gramů pro vlastní potřebu. Aspoň na tomto se vládní strany shodnou. Nejodmítavější postoj mají dlouhodobě lidovci.
Německá cesta
Česká veřejnost už od začátku roku upírá pozornost k Německu, kde se postupně lámou ledy v přístupu ke konopí. Němci mohou už od letošního dubna pěstovat doma až tři rostliny konopí a pro vlastní potřebu držet dokonce 50 gramů marihuany. K 1. dubnu 2024 bylo také konopí po více než 40 letech vyřazeno z německého seznamu návykových látek.
Od začátku července zde dokonce mohou vznikat tzv. pěstitelské kluby, které mají možnost nekomerčně pěstovat konopí pro své členy. Kluby musí žádat o povolení v dané spolkové zemi a čekat na schválení.
Co se děje u nás?
I v Česku se dlouhodobě hovoří o zmírnění pravidel a případné legalizaci konopí. Současná vláda projednává návrhy už několik měsíců, teď už ale s jistotou víme, že německý scénář u nás rozhodně neproběhne. Vládní strany se totiž nejsou schopné shodnout na podobně benevolentním postupu.
Největšími tahouny v diskusi byli samozřejmě piráti, největšími vládními odpůrci zase lidovci. Ke vzájemné shodě se podařilo dospět alespoň v tématu samopěstování a množství legálního držení marihuany pro vlastní potřebu. Doma si budeme moci vypěstovat až 3 rostliny a uchovávat pro vlastní potřebu bude možné 600 gramů marihuany.
Pravděpodobně také dojde ke změně trestních sazeb za prodej a držení marihuany, jak dlouhodobě doporučuje a prosazuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Celkový výsledek debat považuje Vobořil za nedostatečný a podle něj problematiku moc neřeší, protože černý trh samopěstování nevymítí, jelikož je v Česku velké množství lidí, kteří nemají možnost konopí sami pěstovat.
Co bude s legalizací konopí v Česku dál?
Nyní bude potřeba výsledek debaty zapracovat do vznikajících zákonů a znovu projednat, což by se snad mohlo podařit do konce letošního roku. Na konopné kluby německého formátu se ale zatím těšit nemůžeme a cesta k legalizaci konopí v Česku bude pravděpodobně ještě dlouhá a nejistá. Vzpomeňme ještě, že už nyní je v Česku možné pěstovat legálně technické konopí. Marihuanu, tedy konopí s obsahem nad 1 % THC je možné pěstovat pouze se speciální licencí a výhradně pro lékařské účely, děje se to třeba ve Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, v jejímž Centru pro léčbu bolesti Anesteziologicko resuscitační kliniky FNUSA a LF MU byly léky z konopí předepisovány už několik let.
A jak si stojí konopí ve světě?
Podobnými diskusemi si už prošly mnohé země světa a dá se z jejich počínání mnohé naučit. Velkým průlomem byl v roce 2012 Washington, který se jako první rozhodl marihuanu na svém území legalizovat a od 1. ledna roku následujícího povolil také první konopný klub. K Washingtonu se přidalo velmi záhy Colorado a Uruguay, která se dokonce stala prvním státem, který legalizoval pěstování, prodej i užívání marihuany na světě. Důležitý byl také krok Kanady, která marihuanu legalizovala pro rekreační účely v roce 2018. Nicméně dodnes se názory na konopí napříč svět rozcházejí.
Společnost Cbweed
Psal se rok 2017, když parta devíti kamarádů žijících v okolí italského města Forlì dostala společný nápad. Každý odborníkem na jinou oblast, ale všechny spojovalo jedno: vášeň pro konopí a nekonečné možnosti využití této úžasné rostliny.